Весняний дивограй новин
З метою активізації творчої діяльності педагогічних працівників, популяризації їх здобутків протягом квітня-травня 2023 року на базі Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти проведено XХVIІІ обласну виставку дидактичних і методичних матеріалів «Творчі сходинки педагогів Волині».Представлені методичні рекомендації «Маленькі генії ІТ-дитинства» вихователя Оліфір Д.П. в номінації «Дошкільне виховання», отримали найвищу відзнаку – диплом І ступеня управління освіти і науки облдержадміністрації. На закритті обласної виставки педагогу була надана можливість представляти дошкільну ланку, презентуючи власний доробок у формі бук трейлера.Висвітлити актуальність використання ІКТ-технологій та сучасні підходи у роботі з дошкільниками вихователь мала змогу 16 травня 2023 року під час онлайн-воркшопу за освітньою програмою методичного хабу «Професійний розвиток педагогів в умовах реформування освітньої галузі».Вітаємо з перемогою та зичимо подальших творчих успіхів!
«Вмійте відкрити перед дитиною в навколишньому світі щось одне, відкрити так, щоб шматочок життя заграв перед дітьми всіма барвами веселки» (В.О.Сухомлинський). 12 травня 2023 року вихованці ІІ молодшої групи № 1 разом з вихователем Городюк Л.В. досліджували властивості повітря, адже доступна для дітей пошуково-дослідницька діяльність створює широкі можливості для виховання в малят пізнавального інтересу до довкілля та розуміння його значення. Цікаве середовище заняття на свіжому повітрі, застосування методу експериментування допомогло дітям отримати реальні уявлення про властивості повітря та вміння формулювати висновки. Діти з великим інтересом досліджували та залюбки спілкувались в процесі спільної роботи.
Згідно річного плану департаменту освіти Луцької міської ради 28.04.2023 року на базі ЗДО № 23 відбулось засідання майстерні професійного розвитку “Створення ефективної моделі внутрішньої системи забезпечення якості освітньої діяльності ЗДО” на тему “Управлінський супровід створення сучасного інноваційного простору ЗДО”. Учасники зустрічі обговорили питання важливості створення умов для розвитку професійної та цифрової компетентності педагогів, мали змогу ознайомитись із підходами у використанні STREAM-освіти дошкільників, побувати на екскурсії у музеї “Цікавинки рідного краю”, де ознайомились з унікальними експонатами, оглянути інноваційне розвивальне середовище закладу. Підсумком зустрічі став обмін практичним досвідом щодо створення сучасного інноваційного простору ЗДО.
26 квітня 2023 року відбувся семінар-практикум «Формування лідерського потенціалу дітей дошкільного віку» для педагогів закладу. Учасникам було презентовано парціальну програму «Лідер живе в кожному з нас», метою якої є створення умов для забезпечення розвитку особистісного потенціалу, емоційної та інтелектуальної сфери дошкільника, формування та розвитку лідерських якостей. В ході практикуму педагоги ознайомилися з особливостями розвитку лідерських якостей, з рисами характеру дітей-лідерів, а також проявили кмітливість, винахідливість в командній роботі та бажання генерувати нові ідеї з дошкільниками.
24.04.2023 року в рамках проведення Тижня безпеки дитини відбулася зустріч дошкільників нашого закладу з працівниками ДСНС у Волинській області. Малюки обговорили правила безпечної поведінки на випадок пожежі, розглянули пожежну машину та ознайомились з пожежним інвентарем.
Кожен зміг відчути себе у ролі рятувальників, примірявши захисні костюми та подати воду на гасіння імітованої пожежі. На згадку про зустріч діти отримали тематичний плакат-розмальовку.
Успіх будь-якої справи забезпечують, насамперед, позитивні емоції. Аби математика сподобалась дітям, 29 березня 2023 року вихователь Когут Н.А. запросила вихованців ІІ молодшої групи № 2 у космічну мандрівку. Це допомогло активізувати дітей, налаштувати на пізнавальну діяльність. Використовуючи сучасні посібники та яскравий роздавальний матеріал, діти закріпили ознаки предметів, кількісний рахунок, частини доби. Вихованців захопив процес розпізнавання геометричних фігур та приємно потішив результат власної діяльності. Малята вправно та весело вирішували завдання, пізнаючи захопливий світ математики.
Дошкільнята не тільки люблять мандрувати з героями казок, а й завжди готові прийти на допомогу! Цього разу вихованці середньої групи № 1 допомагали Червоній Шапочці, роль якої виконувала вихователь Лінник Б. В., провідати хвору бабусю. Створена казкова атмосфера, цікаві завдання сприяють розвитку у малят логічного мислення, уваги, спостережливості, вихованню доброзичливості та бажання допомагати іншим.
Зимові цікавинки дошкілля
28 лютого 2023 року відбулося засідання педагогічної ради «Традиції рідного краю як засіб громадянського виховання дошкільників», яке проходило у формі ділової гри. Директор Щербакова С.В. запросила педагогів закладу відвідати «Інтелект-кафе», ознайомила формами та засобами громадянсько-патріотичного виховання в Україні та у світі, нормативними документами, що регулюють дане питання. В ході обговорення вихователі Кабанова О.В., Оліфір Д.П., Болібрух Н.А., Лойко Л.В. висвітлили питання використання народних ігор в роботі з дітьми раннього та молодшого віку як джерело відродження духовності та засіб патріотичного виховання дошкільників, презентували інтерактивні методи та прийоми щодо ознайомлення дошкільників середніх, старших груп із традиціями, звичаями рідного краю. Вихователь-методист Піддубна Л.А. проаналізувала стан організації роботи з громадянсько-патріотичного виховання дошкільників в ЗДО, рівень сформованості соціально-громадянської компетентності дітей старшого дошкільного віку та наголосила на основних аспектах освітньої роботи у практиці дошкільного закладу з означеного питання. На завершення педради педагоги представили творчі доробки на виставці «Навчально-дидактичні посібники для формування основ громадянськості дітей» .
Дітям дошкільного віку казка дуже близька. Через неї діти пізнають навколишній світ. Казка ставить і допомагає вирішити моральні проблеми, виховує почуття, відкриває широкий простір для творчості.
В рамках атестації педагогічних працівників вихователь Болібрух Н.А. провела заняття-квест «Казка в гості завітала, діток розуму навчала». Висока мотивація, раціонально використані дидактичні ігри, варіювання видів діяльності з використанням інноваційних технологій «Стіни, що розмовляють», «Коректурні таблиці», «Шість капелюхів мислення» створили атмосферу зацікавленості під час організованої діяльності дошкільників у пізнанні творів В.О.Сухомлинського.
Пережитий травмуючий досвід, може стати причиною розвитку посттравмуючого стресового розладу (ПТСР). Для того, щоб справитися з цим непростим досвідом, ми потребуємо часу, ресурсу. Завдяки підтримці, розділенні досвіду з близькими, осмисленні пережитого відбувається усвідомлення того, що з вами сталося, осмислюються спогади і твориться майбутнє.
Задля відпрацювання дієвих механізмів допомоги та самодопомоги у роботі з травмою та ПТСР 22 лютого 2023 року практичний психолог Савчук А.В. провела консультацію «ПТСР: діагностика,симптоми,терапія» для педагогів ЗДО. В ході проведення заходу було проаналізовано симптоматику та розглянуто реакції на травмуючі події: емоційні, когнітивні, міжособистісні, фізичні та довгострокові реакції на травму.
По закінченню заходу учасники опрацювали питальник BASICPh та ознайомилися з протоколами. Педагоги оволоділи важливими інструментами, які можна використовувати в період стресу, обговорили дії, які необхідно використовувати згідно з власними цінностями, прояви доброти та створення простору.
Патріотичні почуття дітей дошкільного віку засновуються на їх інтересі до найближчого оточення (сім’ї, батьківського дому, рідного міста ), яке вони бачать щодня, вважають своїм, рідним, нерозривно пов’язаним з ними та переростають у патріотичні почуття до рідної Батьківщини. Згідно плану підготовки до педагогічної ради «Традиції рідного краю як засіб громадянського виховання дошкільників» в закладі дошкільної освіти з 14 по 17 лютого 2023 року проведені інтегровані заняття в ІІ молодшій групі №1 «Україна – наша Батьківщина» (вихователь Степащук Н.М.), в ІІ молодшій групі №2 «З чого починається Батьківщини» (вихователь Ткачук Н.В.), в старшій групі №3 «Моє рідне місто» (вихователь Антонюк О.І.). Виконуючи пізнавальні завдання, дошкільнята збагатили знання про національну символіку, рідне місто, його цікавинки, домівку, сім’ю, що сприяло вихованню в них любові до рідного краю, Батьківщини.
Стрітення – завершальне свято різдвяного циклу, яке відзначають щорічно 15 лютого. Вихованці середніх та старших груп виготовляли Стрітенську свічку із вощини та оздоблювали її. Дошкільники отримали не лише практичні навички та авторський виріб, а й дізналися багато нового про особливості свята та силу Стрітенської свічки, яку зберігають цілий рік до наступного свята і запалюють в особливих випадках.
Однією з ефективних форм роботи в закладі дошкільної освіти є пошуково-дослідницька діяльність, яка найближче підводить дитину до пізнання навколишнього світу, а винагородою за активність та допитливість малюків є їх самостійні “відкриття” у світі природи. 27 січня та 7 лютого 2023 року вихователі Грицовник Н.Г., Кабанова О.В. провели показові заняття, які дали поштовх маленьким дослідникам пізнавати, досліджувати властивості води та піску.
Завдяки сприянню депутата Луцької міської ради Білана Андрія Володимировича на території нашого закладу з’явились нові надвірні споруди. Адміністрація, дошкільнята та батьки групи “Пізнайко” висловлюють щиру вдячність за зміцнення матеріальної бази закладу, адже ігрова діяльність малюків на вулиці стане набагато цікавішою та більш змістовною.
Важливо в будь-якій повсякденній діяльності усвідомлювати свої думки, емоції й дії, ніби спостерігаючи їх зі сторони. Саме цьому сприяє один із різновидів когнітивно-поведінкової терапії Mindfulness, яка вважається відносно новим і сучасним методом та використовується з метою психотерапевтичного, релаксаційного та розвиваючого ефектів.
25 січня 2023 року практичний психолог Савчук А.В. провела семінар-практикум «Mindfulness для дітей як гра», в ході якого педагоги закладу ознайомилися з даною методикою та вчилися впроваджувати усвідомлену медитацію в повсякденну практику роботи з дошкільниками.
Одна з найбільш ефективних форм активного відпочинку дошкільників – розваги спортивного характеру. 23 січня 2023 року була проведена фізкультурна розвага «Ми – спортсмени», яку провів інструктор з фізкультури Сироватка В.Ю. Вихованці старших груп, змагаючись в естафетах, продемонстрували спритність, уміння працювати в команді, кмітливість, вправність у виконанні рухів. Веселий настрій у малюків панував протягом заходу, діти відчували себе справжніми спортсменами та отримали нагороди за старанність і активність.
Колядки, традиційний вертеп, засівання «на щастя та здоров’я» зберігає зв’язок поколінь, культуру наших предків. Однією з традиційних розваг у закладі дошкільної освіти є Різдвяні зустрічі, метою яких є ознайомлення дошкільнят із народними зимовими обрядами, традиціями. 19 січня 2023р. в день Хрещення Господнього вихованці старшої групи «Веселка», середньої групи «Сонечко» разом з педагогами колядували, щедрували, славили господарів, бажали здоров’я, добра та Божого Благословення. Зворушливо було споглядати, як малюки в ошатних українських костюмах виконували всі обряди та з великою гордістю прославляли звичаї українського народу. Нехай в цей день чиста свята вода змиє печалі і негаразди. Бажаємо Миру в кожній домівці, тепла в серці, рідних людей поруч і віри в Перемогу.
В серці кожної дитини живуть мрії, які здійснюються саме в день Святого Миколая, найулюбленішого свята дітвори. 19 грудня чарівна казка завітала і в наш заклад. Під час музичної розваги “Таємнича ніч Святого Миколая” діти співали, розповідали вірші, танцювали, грали в ігри, дякували Святому Миколаю за чудові подарунки та веселий настрій. Нехай це свято додасть кожному українцю сил протистояти злу, принесе світлу надію та непохитну віру в Перемогу.
15 грудня в закладі відбулася захід, присвячений Всеукраїнській акції «16 днів проти насилля», основним завданням якого було привернути увагу педагогів до двох актуальних питань: запобігання та протидія домашньому насильству та булінгу (цькування) в дитячому середовищі. Практичний психолог Савчук А.В. надала інформацію щодо виявлення булінгу та вчасного реагування на його прояви в дитячому колективі., адже, протидія насильству у закладі освіти – безперервна діяльність, яка вимагає від усіх учасників освітнього процесу чіткого дотримання прийнятих правил поведінки, виконання посадових обов’язків й упровадження політики щодо профілактики насильства.
Фізкультурні розваги дуже подобаються малятам – насамперед тому, що об’єднують їх сюжетно-ігровим змістом, спонукають до прояву самостійності та ініціативи у виконанні рухових завдань, сприяють вихованню морально-вольових якостей.
6 грудня 2022 року дошкільнята молодших груп здійснили мандрівку у світ тварин, де на них чекали цікаві перешкоди, ігри й командна взаємодія, в якій кожен почувався переможцем.
Анонс найцікавіших подій осені
2022
30 листопада 2022р. відбулося засідання педагогічної ради «Творчі ігри як засіб соціалізації дошкільників». В ході проведення педагоги відмітили ефективність використання ігрової діяльності в освітньому процесі закладу, визначили її особливості, переваги та роль в особистісному розвитку дітей дошкільного віку. Підсумком педагогічної ради стало створення блоку ідей, яке допомогло визначити наступні кроки з удосконалення роботи з даного напрямку.
Одним з основних факторів інтелектуального розвитку дитини виступає сюжетно-рольова гра – основний вид дитячої гри, який забезпечує розвиток соціалізації дітей дошкільного віку, сприяє творчому розвитку дошкільника.
З 21 по 25 листопада в ЗДО проходило тематичне вивчення стану організації сюжетно-рольових ігор як засобу розвитку соціальних навичок дошкільників. Одним із аспектів вивчення був огляд ігрового середовища груп та організація ігрової діяльності дітей. Діти з великим бажанням гралися, відображали в грі предметну трудову діяльність дорослих, спілкувалися. Такі ігри сприяють пізнавальному, комунікативному, творчому розвитку дошкільника та готують його до самостійного життя.
16 листопада 2022 року практичний психолог А.
В. Савчук провела з педагогами закладу семінар-практикум «Кінезіологічні вправи
як метод стимулювання мозкової діяльності дітей». В ході заняття учасники
ознайомились з освітньою кінезіологією, яка спрямована на розвиток головного
мозку через рух. Педагоги виконали комплекси кінезіологічних вправ, які розвивають
міжпівкульну взаємодію, підвищують енергію організму, вчилися опановувати себе
за допомогою дихальних вправ, вправ на розтягування, які нормалізують гіпертонус
(м’язове напруження) та гіпотонус
(неконтрольовану м’язову млявість). Завершився захід обміном думками щодо важливості
використання даної технології в роботі з дошкільниками.
Оксамитовий запах осені відчувається скрізь. Хто як не діти, найбільше радіють цій яскравій різнокольоровій порі року, її дарам та щедротам. З 8 по 11 листопада в закладі хазяйнувала Панна-Осінь з своїми чарівними мелодіями, звуками, барвами. Вихованці спільно з педагогами мандрували музичними, поетичними стежками під час тематичних осінніх свят. Супроводжували такі подорожі їхні улюблені персонажі: Гарбузик, Коза-дереза, Вовк, Бджілка Майя, королевич Листопад з музично-театралізованими сценками, іграми, музичним оркестром.
02 листопада батьки вихованців та працівники закладу дошкільної освіти підтримали звернення громадської благодійної організації «Волонтерський центр «СЕРЦЕ ПАТРІОТА» (головний координатор волонтерів у Волинській області від Волинської обласної військової адміністрації №011-П Сергій Балицький) та долучились до збору продукції власного виробництва (консервації), солодощів, теплих речей, які будуть доставлені військовим бригадам ЗСУ. Підтримуючи наших захисників, виховуємо юних патріотів та наближаємо нашу перемогу!
Впровадження ІКТ в освітній процес ЗДО дозволяє робити заняття привабливим, сучасним завдяки дизайну представленої інформації та сприяє розвитку таких процесів як увага, пам’ять, мислення, уява, мовлення. Діти легко опановують різні технічні засоби й часто віддають перевагу іграм із ґаджетами замість взаємодії з однолітками.
27 жовтня 2022р. вихователь Оліфір Д.П. в ігровій формі познайомила дошкільнят із сімейкою Дзумиків: дідусь Комп, бабуся Флешка, кузина Шетті (Планшетка), братики-близнюки навушники Правко і Лівко, тітонька Камера та навчала вихованці безпечновикористовувати ці пристрої.
Шлях вихователя від молодого спеціаліста до майстра непростий. Багато в чому він залежить від особистісних якостей та професійних знань педагогів. Та чи не найважливіші на цьому шляху – перші кроки професійного досвіду, умови роботи, колектив і підтримка колег. 21 жовтня 2022р. вихователь Лакатош Г.Й. провела практичний показ заняття з основи безпеки життєдіяльності для молодих педагогів. Вихованці старшого дошкільного віку із задоволенням працювали на занятті, закріпили навички поводження з предметами побуту та збагатили уявлення про правила безпечної поведінки у різних життєвих ситуаціях.